Hollanda’da Stonehenge benzeri 4 bin yıllık kutsal alan keşfedildi

Güney İngiltere’deki ünlü Stonehenge üzere, en az üç futbol alanı büyüklüğünde olan ve toprak ve ahşapla inşa edilen kutsal alan, güneşle tıpkı hizada olacak halde inşa edilmiş.

Tiel belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran arkeologlar, ayrıyeten Rotterdam’ın doğusunda, açıklıklardan güneşin parladığı noktalarda hayvan iskeletleri, insan kafatasları ve bronz bir mızrak ucu üzere bedelli eşyalar keşfettiler.

GÜNEŞ TAKVİMİ VAZİFESİ GÖRÜYORDU

Arkeologlardan yapılan açıklamada “En büyük höyük, güneş takvimi vazifesi görüyordu. İngiltere’deki Stonehenge’in ünlü taşları gibi” denildi.

Keşif yapanlar “Bu kutsal alan çok kıymetli bir yer olmalı insanların yılın özel günlerini takip ettikleri, ayinler yaptıkları ve ölülerini gömdükleri bir yer. Alaylar için kullanılan patikalar boyunca sıra sıra direkler duruyordu.” sözleri kullanıldı.

Arkeologlar 2017 yılında bölgeyi kazarken birkaç mezar da keşfettiler. Bir mezar, günümüz Irak’ı olan Mezopotamya’dan cam boncukla gömülmüş bir bayana aitti.

Hollanda’da bulunan en eski boncuk olduğu biliniyor ve araştırmacılar, bunun bu bölgedeki insanların yaklaşık 5.000 km uzaktaki beşerlerle temas halinde olduğunu kanıtladığını söyledi.

ARKEOLOGLAR 6 YIL HARCADI

Arkeologlar, Taş Periyodu, Tunç Bölümü, Demir Çağı, Roma İmparatorluğu ve Orta Çağ’a ilişkin bir milyondan fazla kazılmış nesneyi araştırmak için altı yıl harcadılar.

Kazı çalışmalarının tamamlanmasının akabinde alanın üzeri kapatıldı.

Keşiflerden kimileri Tiel’deki lokal bir müzede ve Hollanda Ulusal Eski Eserler Müzesi’nde sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir