Ürettiği ayakkabı tabanlarını 47 ülkeye ihraç ediyor

Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikanın sahibi Nafiz Coşkun, 22 yıldır ayakkabı iç taban üretimi yapıyor. Türkiye’de olmayan ithal edilen eserleri takip ederek, onları üreten Coşkun, kurdukları iş sayesinde Karabük’te yaklaşık 200 kişinin istihdamına katkı sağlarken 47 ülkeye de ihracat yapıyor.

Nafiz Coşkun, ayakkabı işiyle uğraşırken en çok parayı materyale verdiklerini fark ettiğini belirterek, “Yan endüstrici olmak daha uygun dedim. Yan endüstrici her vakit imalatçıdan daha yeterlidir. O yan endüstrici olmazsa üretim olmayacağı için her vakit daha karlı iş yapar ve rahat hareket eder. Yan endüstrici olmaya karar verdim. Yurt dışına gittim” dedi.

Almanya, İtalya, Fransa ve Slovenya giderek 2-3 yıl içerisinde oralarda dünyanın meşhur bilinen ayakkabı gereci satan 14 firmanın Türkiye mümessilliğini aldığını söz eden Coşkun, “Onların mallarını getirip satmaya başladık. Onları getirirken bunları Türkiye’de üretebilir miyiz diye düşündüm. İthal etmek daima olmaz. Ayakkabı tabanı da bu fikirlerden biriydi. Bunu İspanyadan getirdik, sattık” sözlerini kullandı.

Coşkun, ayakkabı tabanı satışında büyük potansiyel olduğunu görünce İspanya’daki arkadaşlardan dayanak isteyip Türkiye’de üretmeye karar verdiğini söyledi.

“Türkiye’de birinci iç tabanı yapan vardı lakin çok kolay halde yapıyorduk” diyen Coşkun, “Farklı versiyonlarını, Avrupa’da yapılıp Türkiye’de yapılamayan farklı modellerini yapmaya başladık. Oradan da bir isim yaptık” sözlerine yer verdi.

2011 yılında Karabük’e yatırım yapmaya karar verdiğini kaydeden Coşkun, “Organize Sanayi’de kiralık bir yer tuttuk. Orada eleman yetiştirdik. Onları yetiştirdikten sonrada 2014’de yatırım yapmaya karar verdik. Buranın yerini aldık. 2015’te de inşaatı bitirdik. Bundan sonra da ek ederek aşağı üst 8 bin metrekare kapalı alana yaklaştık. Daha da büyütme talihi var lakin artık çocuklar yönetim edecek” diye konuştu.

AYAKKABI İÇ TABANI AVRUPA’DA ÖNEMLİ

İç tabanın değerinin bilinmediğini aktaran Coşkun, “Avrupa’da, Amerika’da bu kültür çok yaygın. Şayet yere hakikat basmıyorsanız uzun devirde dizde, belde ağrılar, bel fıtığı üzere rahatsızlıklar oluyor. Bunun bütün sebebi yere istikrarlı bir halde basmamaktır” halinde konuştu.

Ayakkabı tabanı ihracatını 47 farklı ülkeye yaptıklarını da anlatan Coşkun, şunları söyledi: “Bunlar içerisinde çalıştığımız İtalya ve Avrupa markaları var. İtalya’yı bilhassa söylüyorum. Zira İtalya dünya gündemini, modellerini oluşturan, modayı belirleyen bir ülke. Orada müşterilerimiz var. Ürettiğimizin yüzde 50’sinden fazlası ihracata gidiyor. Yüzde 50’si de iç piyasaya hitap ediyor.”

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir