Şadi Özdemir: Bursa’da yüksek teknoloji sanayisine geçilmeli

BURSA (İGFA) – CHP Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, Bursa Mühendis ve Mimar İş insanları Derneği’nin (BUMİAD) konuğu oldu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de katıldığı aktiflikte Özdemir, iş beşerlerine projelerini anlattı.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Şadi Özdemir, Nilüfer’in süratle gelişen ve göç alan bir bölge olduğunu tabir ederek sıkıntıların da beraberinde arttığını kaydetti.

CHP Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, niceliksel değil, niteliksel büyümeyi önemsediği söz ederek, “Nilüfer’de çok sayıda organize sanayi bölgesi var. Artık yeni bir sanayi bölgesi adımı atılmamalı. Nilüfer, kültür-sanat kenti, cümbüş hayat kalitesi yüksek bir kent. Beşerler işyeri nerde olursa olsun Nilüfer’de yaşamak istiyor ve isteyecek de. Bursa için orta teknoloji endüstrisinden vazgeçilerek, ileri teknoloji üreten sanayi ele alınmalı. Yüksek teknolojiye teşvik ederek sanayi açısından niteliksel büyümeyi sağlamalıyız. Paydaşlarla bir arada çalışarak bu bahiste toplumsal bir öykü ortaya çıkartmak gerek. Bu yoğunluktan herkes rahatsız olacak. Buradaki tüm olumsuzluk herkese yansıyor. Nilüfer’e olan göçü durdurmalıyız. Biz ortak akılla bu kenti yöneteceğiz” diye konuştu.

Nilüfer’de yapılan kentsel dönüşümün yanlışsız olmadığını söz eden Özdemir, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu hususta yanlış adımlar attığını belirtti.

Özdemir, “Kentsel dönüşüm farklı modelde olmalı. Öncelikler göze alınmalıydı. Nilüfer’de kâr marjı yüksek olduğundan herkesin gözü burada oluyor. Ataevler Mahallesi ileride yaşanmaz hale gelecek. Yeni yapılanan bölgelerde tedbir almak kolay ancak yoğunluğu artmış, plansız gelişim olan yerde adım atmak çok güç. Yeşil alan, toplumsal donatı alanları, altyapı, kamu alanlarını yeterli planlamak gerek. Tarım alanlarını koruyarak çarpık kentleşmeyi önlemeliyiz. Niteliksiz kentsel dönüşüme sıcak bakmıyoruz. Yeni mücavir alanlarla esaslı adımlar atmalıyız” diye kaydetti.

Katılanların sorularına da samimi karşılıklar veren Şadi Özdemir’e gecenin sonunda BUMİAD Yönetim Kurulu Lideri Mustafa Gümüş teşekkür plaketi vererek çalışmalarında muvaffakiyetler diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir