Mudanya kırsal sahilinde selde yıkılan köprü 4 aydır ulaşımı güçleştirdi

BURSA (İGFA) – 30 Kasım 2023 tarihinde meydana gelen şiddetli yağışlar Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı özellikle Tirilye Mahallesi ve etrafında sel felaketine sebep olmuştu. Tirilye’de ziyana yol açan sel, Ketendere Mevkii’ndeki dere üstündeki köprüyü de yıkmıştı. Yaklaşık 4 ay evvelki felakette sel sularının denize sürüklediği Ketendere Mevkii’ndeki köprü 38 hanenin, meskenlerine ulaşımını kesti. Sıkıntı durumda kalan bölge halkından bu müddet içerisinde suya düşenler de oldu.

Mudanya Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki bölgede yaşanan sorunun tahlili için 4 aydır çalmadık kapı bırakmayan sakinler, kıyıların Büyükşehir’de olmasından dolayı tamirat konusunda mahallî idarelerin topu birbirlerine attığını öne sürdü. Köprünün bir an evvel onarılmasını isteyen sakinler, bu hususta CİMER dahil, çalmadık kapı kalmadığını belirterek, yetkililerden bekledikleri yardımı bir sefer de basın aracılığıyla gündeme getirdiler.

Mahalle sakinleri, yağmur münasebetiyle köprünün selle birlikte denize sürüklendiğini anımsatarak, o periyotta AFAD başta olmak üzere Büyükşehir ve Mudanya belediyelerinin de geldiğini lakin yetkilerin hiçbir açıklama yapmadan gittiğini söyledi. Suların yükselmesiyle dereden karşıya geçmelerinin kelam konusu olmadığını söz eden sakinler, “Her yere başvurduk, CİMER’e bile yazdık. Kimse bizimle ilgilenmedi. Mudanya Kaymakamlığı’na da gittik, sıkıntımız çözülmedi. Yaşadığımız sorun ortada. Köprünün bir an evvel yapılması gerekiyor. Yetkililerden bu hususta yardım bekliyoruz” diyerek taleplerini lisana getirdiler.

MUHTAR TOKTAŞ: MEVZUDAN HERKES HABERDAR, VATANDAŞLAR MAĞDUR!

38 haneden 25’inin yaz-kış oturduğunu belirten sakinler, imar affından yararlandıklarını, tapuları olmadığı için bölgenin imar planlarının da olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili görüşüne başvurulan Yalıçiftlik Mahallesi Muhtarı Arif Toktaş, Tirilye-Yalıçfitlik ilişki köprüsünün ikinci kere çöktüğünü belirterek, son yağışlarda denize sürüklenen köprü ile ilgili AFAD ve Büyükşehir’in geldiğini ve ‘yapacağız’ demelerine karşın hala bir tahlile kavuşturulmadığını belirterek, sakinlerin külfetlerinin büyük olduğunu kaydetti.

Mudanya Belediyesi’nin sorumluluk alanında olduğunu fakat kıyılarda de yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nde olmasından dolayı tüm ünitelerin olaydan haberdar olduğunu söz eden Muhtar Toktaş, “Vatandaşlarımız orada mağdur. Büyükşehir’den bana burasını biz 4 gün içinde yaparız dediler. Ne hikmetse Mudanya’nın alanında olduğu görünce geri adım attılar. Ayrıyeten bölgede elektrik sorunu de kelam konusu. Fakat köprünün olmamasından dolayı kamyonlar da hanelerin olduğu noktaya ulaşamıyor. Lakin köprü olursa elektrik sorunu konusunda da gereken çalışma yapılacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere, üç ay evvelki şiddetli yağışın esiri olarak denize sürüklenen köprü 10 yıl evvel de bölgede yaşanan şiddetli yağışta çökmüş, köprünün öteki tarafından oturan vatandaşların yanı sıra 10 araç da bölgede mahsur kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir