Kanadalı aktivisti Hindistan mı öldürttü

Kanada’da Sih topluluğu üyeleri, cemaatin önde gelen isimlerinden birinin geçen ay Vancouver’da öldürülmesini Toronto’daki Hindistan Konsolosluğu önünde protesto etti. Gruptakiler, Khalistan olarak isimlendirdiği bağımsız bir Sih devleti kurmak için kampanya yürüten Hardeep Singh Nijjar’ın silahla vurularak öldürülmesinden Hindistan hükümetini sorumlu tutuyor.

‘SİYASİ SUİKAST’ İDDİASI

ABD merkezli “Adalet İçin Sihler” isimli hareketin sözcüsü Kuljeet Singh, Yeni Delhi idaresinin cinayetten sorumlu tutulmasını istediklerini söyledi. Hindu milliyetçisi Narendra Modi idaresinin “terörist” ilan ettiği Nijjar, 18 Haziran’da Kanada’da Sih inancına mensup olanların ağır yaşadığı Vancouver’da vurularak öldürülmüştü. Avukat Hakirt Singh de Kraliyet Atlı Polisinin mevti, bir “siyasi SUİKAST” olarak soruşturması gerektiğini söyledi. Singh, “Bir Kanada vatandaşı, Kanada topraklarında öldürüldü. Bu bir dış müdahaledir” dedi.

ÇOĞUNLUĞU ERKEK GÖSTERİCİLER

Nijjar, kuzey Hindistan’ın birtakım bölgeleri ile Pakistan’ın bir kısmını kapsayacak bağımsız bir Sih devletinin kurulmasını savunuyordu. Neredeyse tamamı erkeklerden oluşan göstericiler, ayrılıkçı hareketlerini temsil eden mavi logolu sarı bayraklar altında “Khalistan! Khalistan!” diye slogan attılar. Öte yandan konsolosluk önünde toplanan küçük bir kalabalık da “Khalistan yanlıları” aleyhine şov yaptı. İki küme ortasında polis güvenlik tedbiri aldı. Sih başkanın öldürülmesinden bu yana Kanada ile Hindistan ortasında tansiyon yaşanıyor. Yeni Delhi, Ottawa’yı eylemcilere karşı “gevşek” davranmakla ve ülkedeki Hint diplomatları riske atmakla suçluyor.

SİH İNANCI NEDİR

15’inci yüzyılın sonlarında Hindistan’ın kuzeybatısındaki Pencap bölgesinde ortaya çıkan SİH İNANCI, ibadet yerine ahlaki davranışlara kıymet veren, uzlaştırmacı ve eşitlikçi bir dini hareket olarak gelişmiştir. “Khanda” olarak isimlendirilen iki ağızlı bir kılıç ile Tanrı’nın sonsuzluğunu temsil eden bir daire dinin sembolleridir. Pencap dışında en fazla sayıda Sih, Kanada’da yaşamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir