FBI: Çin, tüm ülkelerin toplamından daha fazla veri çalıyor

FBI Yöneticisi Christopher Wray, Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesinin global tehditler oturumunda, Çinli toplumsal medya platformu TikTok ve platformun geliştiricisi ByteDance’ın bilgi çalma konusunda büyük “endişeye” neden olduğunu belirtti.

Çin’in milyonlarca kullanıcının datalarını denetim etmek için TikTok üzere platformları kullanabileceğini söyleyen Wray, “Çin’in yaygın bilgisayar korsanlığı programı dünyanın en büyüğü ve Amerikalının şahsî ve ticari datalarını başka tüm devletlerin toplamından daha fazla çaldılar.” dedi.

Wray, FBI’ın TikTok’a ait “ulusal güvenlik endişeleri” olduğuna işaret ederek, “Çin hükümetinin, TikTok’u milyonlarca kullanıcının datalarını toplamak, nüfuz operasyonları için teklif algoritması oluşturmak yahut milyonlarca aygıttaki yazılımı denetim etmek için kullanma mümkünlüğü bulunuyor.” tabirlerini kullandı.

TikTok’un hareketleriyle ilgili detaylı bilgi toplanarak tartışmaya açılması gerektiğine işaret eden Wray, “Gerçekte ne olduğuna ve ne yapıldığına dair birtakım tasalar var. Biz de radarımızda olan bu bahisle ilgili kaygılarınızı paylaşıyoruz.” biçiminde konuştu.

TikTok’un ABD’deki “operasyonları” konusunda FBI dışında diğer kurum ve yetkililerin de tasalarını lisana getirdiği biliniyor.

Bazı hükümet yetkilileri ve Kongre üyeleri, TikTok’un Amerikalı kullanıcı datalarını Pekin idaresinden koruyacağından kuşku duyduklarını söylemişti.

TikTok tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin ulusal güvenlik telaşlarını karşılamaya çalıştıkları kaydedildi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir