Bursa’da üniversitelilere Başkan Aktaş’tan müjde

BURSA (İGFA) – ‘Hayat Bursa’daki Gençlere Güzel’ mottosuyla üniversite öğrenci şenliklerinden kent içi ve kent dışı seyahatlerine, gençlik kamplarından gençlik buluşmalarına kadar birçok program düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençlik merkezleri, millet kıraathaneleri ve spor salonlarına varana kadar her alanda gençlerin yanında olmaya devam ediyor.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘Başkan Kahvaltıda Öğrenci Toplulukları ile Buluşuyor’ toplantısına, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi öğrenci toplulukları üyesi bin 500’e yakın genç katıldı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda keyifli bir atmosferde gerçekleşen programa, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da katıldı.

Bursa’da farklı ülkelerden ve farklı kentlerden gelerek okuyan gençlerin olduğunu belirten Lider Aktaş, her öğrencinin çok değerli ve bedelli olduğunu tabir etti.

Bursa Teknik Üniversitesi’nin de kentin doğusunda olduğunu hatırlatarak yıldırım ilçesine kültür merkezi kazandıracaklarını açıklayan Lider Aktaş, Bursa olarak nitekim öğrenci dostu kent sıfatını hak ettiklerini söyledi. Yeni otoparklarla da kent trafiğini rahatlatacaklarını kaydeden Aktaş, genç girişimcilere de 100 bin TL hibe muştusuyla ilgili bilgiler verdi.

Şehre yeni yeşil alanlar, toplumsal ve spor tesisleri kazandıracaklarını söyleyen Lider Aktaş, “Gençlerin istifade ettiği 15 tane gençlik merkezimiz var. Sayısını 50’ye çıkarıyoruz inşallah. Orhaneli Göynükbelen’de gençlik kampı alanını yakında açıyoruz. Bahardan itibaren gençleri orada ağırlayacağız. Gençlere yönelik birçok faaliyetler, şenlikler düzenledik. Bunlara yenileri de ekleyeceğiz. Yeni periyotta gençlerimizden ve bayanlarımızdan onaylanmış projelerine 100 bin TL’lik dayanak veriyoruz. Gençlerimizin istifade etmesi için 5 yeni Burfaş Kafe daha yapacağız. 18 yaşını giren ve Bursa’da ikamet eden gençlere ‘Genç Kart’ vereceğiz. Karta 5 bin lira yüklüyoruz. Bununla isteyen sinemaya, isteyen tiyatroya sarfiyat. Kartı alan gençlerimiz kültür sanat faaliyetlerinden fiyatsız yararlanacak. Evlenecek gençlere düğün salonu imkânı sağlayacağız. Düğün salonu istemeyenlere onun bedeli kadar beyaz eşya yahut mobilya yardımı yapacağız. Kent dışında eğitim gören Bursalı üniversite öğrencilerimize yılda 2 kere seyahat dayanağı sağlıyoruz. Birinci etapta ofis ve işyeri imkânına sahip olamayan gençlerimiz için alanlarında kendini geliştirmek isteyen, kendi işini kurma basamağında olanlar, Teknofest ve gibisi yerlere hazırlanan için ‘Genç ofisler’ oluşturup çalışma yapma imkânı sağlayacağız. Sporda ulusal ve memleketler arası seviyede muvaffakiyet elde eden genç atletlerimize kriter gözetmeksizin burs vereceğiz. Burskoop marifetiyle 10 bin öğrenciye verdiğimiz burs sayısını 16 bine çıkartıyoruz. 6 olan YKS kurs merkezi sayını 15’e çıkartacağız. Daha büyük hayallerinizin, isteklerinizin olduğunu biliyorum. Kesinlikle kendini geliştirin. Gelecek çok daha hoş olacak. Bu yüzyıl bizim yüzyılımız olacak. Kendinize, ülkenize, büyüklerinize itimadın. Kahvaltımıza geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan buluşma kapsamında ‘Kahoot Bilgi Yarışması’ da düzenlendi. Öğrencilerin online iştirak sağlayarak çaba ettiği yarışta, birinciye iki kişilik Doğu Ekspresi bileti, ikinciye laptop, üçüncüye elektrikli scooter, dördüncüye bisiklet, beşinciye kablosuz kulaklık, birinci 10’a girenlere de powerbank ikram edildi. Yarışta dereceye girenlerin mükafatlarını, Lider Aktaş ve Milletvekili Varank verdi. Uludağ Üniversitesi birlik temsilcileri de günün anısına Lider Aktaş ve Milletvekili Varank’a tablo armağan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir