Ata İttifakı Partileri Hangileri? Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kim Oldu?

Adım adım Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittiğimiz bugünlerde siyaset dünyası en hareketli günlerini yaşıyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın arından 4 partili yeni bir ittifak daha kuruldu. Siyaset gündemine bomba üzere düşen Ata İttifakı hakkında araştırmalar sürat kazandı. Peki Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim? Cet İttifakı hangi partilerden oluşuyor? 

Detayların tamamı içeriğimizde…

Tüm Türkiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. 13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça siyaset dünyasında hareketlilik de arttı.

Seçim vakti yaklaştıkça ittifaklar ve cumhurbaşkanı adayları da netlik kazanmaya başladı. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın gündemde olduğu günlerde yeni bir ittifak daha kuruldu.

Zafer Partisi Genel Merkezi’nde ilan edilen Cet İttifakı hakkında araştırmalar da sürat kazandı. Vatandaşlar 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday çıkaran Cet İttifakı’nda hangi partilerin bulunduğunu da merak etti.

Ata İttifakı Hangi Partilerden Oluşuyor? Cet İttifakı’nda Hangi Partiler Var?

Yapılan birinci açıklamalara nazaran Ata İttifakı; Zafer Partisi, Adalet Partisi, Doğru Parti, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi olmak üzere 5 siyasi partiden oluşuyordu.

Doğru Parti, Cet İttifakı’ndan Ayrıldı mı, Neden?

Ata İttifakı’ndan ayrıldıklarını açıklayan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, “Doğru Parti olarak 3’üncü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmanın Cumhur İttifakı’na hizmet edeceği ve partimizi bir bölen durumuna düşüreceği inancındayız. Doğru Parti olarak bu ittifakın içinde olmadığımızı büyük Türk milletine duyururuz. Ülkemizi mevcut iki ittifaka mahkûm etmemek maksadı ile üçüncü bir ittifakı kuracağımızı daha önce kamuoyuna açıklamıştık. Bu amaçla Zafer Partisi ve Adalet Partisi ile milletvekili seçimi için ittifak kurma noktasında mutabakata varmıştık. Görüşmeler esnasında Cumhurbaşkanı adayı gösterme konusunda mutabakat oluşmamıştı. 

Doğru Parti olarak üçüncü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmanın Cumhur İttifakı’na hizmet edeceği ve partimizi bir bölen durumuna düşüreceği inancındayız. İttifak görüşmelerinde bugüne kadar varılan prensiplerin dışında son anda cumhurbaşkanı adayı olarak Sinan Oğan’ın çıkarılmak istenmesi üzerine görüşmelerimiz bitmiştir. Doğru Parti olarak bu ittifakın içinde olmadığımızı şanlı Türk milletine duyururuz.’ sözlerini kullandı.

Ata İttifakı Partileri Genel Liderleri Kimler?

  • Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ

  • Adalet Partisi Genel Lideri Dr. Vecdet ÖZ

  • Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Mehmet Sağlam

  • Ülkem Partisi Genel Lideri Neşet Doğan

Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kim? Cet İttifakı Kimi Destekliyor?

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, çok sayıda parti üyesinin katıldığı toplantıda Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını duyurdu. Özdağ, Cet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının eski MHP Milletvekili Sinan Oğan olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir