Barbaros petrol arayacak

Trabzon Limanı’na demir atan 84 metre uzunluğunda ve 4 bin 711 groston tartısındaki geminin Trabzon’un Sürmene açıklarında petrol arama faaliyetinde bulunacağı öğrenildi.

Barbaros Hayrettin Paşa’ Sismik Araştırma Gemisi’ni Trabzon Limanı’nda ağırlamaktan memnunluk duyduklarını belirten Trabzon Liman İşletme Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, daha evvel de Fatih Sondaj Gemisi’ne mesken sahipliği yaptıklarını hatırlattı. Ermiş “Fatih’i dualarla uğurlamıştık. Bir süre sonrada Sakarya civarında doğalgazı buldu. Barbaros Hayrattin Paşa’yı da bir süre burada ağırlayacağız. Bir grup gereksinimleri var. Lojistik gemileri de gerisinden yanaşacak. Muhtaçlıklarını giderdikten sonra tekrar Karadeniz’e açılacaklar” dedi.

Ermiş, 2014 yılında Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) gemilerine mesken sahipliği yaptıklarını da hatırlatarak “Sürmene-1 derin deniz sondajında değerli bulgular edinildiğine dair devrin Genel Müdürü’nün tabirleri var. Arşivlerde bunlar mevcuttur. Yeni jenerasyon gemilerle bu civarlarda yapılacak derin deniz sondajlarından ben umutluyum. Barbaros Hayrettin Paşa da buradaki muhtaçlıklarını giderdikten sonra araştırmalarına devam edeceğini düşünüyorum. Son Abdülhamit Gemisi, değerli bir teknik donanıma sahip, umuyoruz ki sondajlar Karadeniz’de yaygınlaşır. Petrolü bulup ülkemize çok değerli katma bedeller katacaklardır” sözlerini kullandı.

Öte yandan 2010-2011 yıllarında Sürmene-1 derin deniz sondaj kuyusu açılmış, yaklaşık 3 bin 500 metreye inildiğinde devrin TPAO Genel Müdürünün çamur tahlillerinden petrol emarelerine rastlandığı tabirleri basında yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir